İZLANDA GEZİ REHBERİ ADIM ADIM KUZEY IŞIKLARI ve İZLANDA 1. ADIM

Adım adım İzlanda yolculuğuna hazırmısınız ? Kemerlerinizi bağlayıp kahvenizi elinize almalısınız. Oldukça uzun ve keyifli bir içerik sizi bekliyor...

 İzlanda Ateş ve Buz ülkesi, Mutlu insanlar diyarı...

Vikinglerin keşfetme arzuları bu adayı keşfetmeleri ile ayrı bir anlam kazanmıştır.Adaya ilk geldiklerinde, Tanrıların ülkesi dedikleri yer olduklarını düşünseler de sonrasında yaşanan mevsimsel olaylar, toprağın bereketsizliği lanet gibi gelmiştir, Buna rağmen vazgeçmemiş burayı kendilerine yurt yapmışlardır.

Bir araştırmacının yazısına göre Türklerle akraba oldukları düşünülmektedir. Bence de bu doğrudur bir çok ortak özelliğimiz bulunmaktadır.

Vik koy demektir:

İng mastarını alarak koydan gelen, koydan gelen insanlar tanımlamasını oluşturmuş, Vikings ortaya çıkmıştır.

Tarih boyunca denizcilik, savaşçılık, hayvancılık ve tarımla uğraşmışlardır. Özellikle atlarını çok sevmektedirer. İzlanda atları koruma altındadır. Genetiği bozulmaması için adadan giden at geri gelemez, başka bir at türü de adaya gelemez diye net bir kanunları vardır. 

İzlanda diğer nordic ülkelerde olduğu gibi eğtiim seviyesi oldukça yüksek, suç oranları düşük bir ülkedir  ancak bundan 30 yıl önce suç oranlarının çok yüksek olduğu ve toplumsal dejenerasyonun zirvede olduğu bir ülkedir. Devlet politikası olarak aile olma kavramı, ailenin bir arada zaman geçirme kavramı eğitimlerle verilmiş olsa da akşamları 16.00 dan sonra gençlere sokağa çıkma yasağı toplumun kültürel gelişiminde büyük rol oynamıştır. Bu yasak zamanla kalmış artık toplum kendi kültürünü oturtmuştur.

Ülkede trafik normal akıştadır, halkın %100 kitap okumakta %100'ü üniversite mezunudur. En az 2 ideal olarak 3-4 dil bilmektedirler.

Ülkede tarım çok az yapılabilmektedir ancak sera geliştirilmektedir. Patates, pancar ve ot yetişmektedir. Belli bölgelerde ağaçlandırma çalışmaları yapılmaktadır. 

Ülkenin en büyük geliri turizmdir. Toplam nüfusun 360 bin olduğunu düşünürseniz ve aylık 1.5 milyon turist olduğunu düşünürseniz ülke için oldukça önemli bir gelir kapısıdır.

Ekonomisi 2008 yılında tamamen çökmüş hatta ülke satılığa çıkma noktasına gelmiştir. 2014 yılında patlayan eyjafjallajökull yanardağı ülkede turizmin patlamasını ve keşfedilmesini sağlamıştır.

İzlandayi gezmeye başlayalım o halde...

Ülkeye Keflavikteki uluslararası hava alanından giriş yapıyoruz, Freeshoptan ihtiyaçlarınızı almalısınız ! Alkol almak isteyenlere önerimiz ülkede alkol satışı başkentte 2 -3 noktada yapılmaktadır akşamları 22.00 sonrası satış yasaktır. 1 noktada serbest o da merkeze birazcık uzaktır. Bu nedenle stoğunuzu sağlama almanızı öneririz...

Araç Kiralama ofisini, hava alanında ofisi bulunan firmalardan seçebilirsiniz ancak dışardan da seçseniz bu ülkede biz hiç kandırılma görmedik ! herkes prosedür ne ise onu işletiyor, bu nedenle gönlünüz rahat olsun, tabiki kurumsal firmalar tercih nedeni olmalı. UYARI ! booking araç kiralama üzerinden kiralama yaparsanız oradan sigorta yaptırmayın çünkü sigorta bu sefer araç kiralayan firma tarafından kabul edilmiyor ve size ek sigorta sunuyorlar, yaptırmak istemezseniz kredi kartınızdan çok ciddi bir meblağ bloke koyuyorlar yedek kart götürmeyi unutmayın...

 

İzlanda da Para durumu: Change ofis hava alanında var mı ? 

İzlanda da inanmayacaksınız ama tuvalette bile kredi kartı geçerli, bu nedenle nakit euro veya kredi kartı işinizi tamamen görecektir. İzlanda kronu (isk almanıza gerek yoktur )

Başkent ile hava alanının arası 40 km bu nedenle birazcık yolumuz var ancak, hava alanına gidişte veya dönüşte Bluelagoon ziyaretinizi yaparsanız zamandan tasarrufunuz olacaktır.

 

Bluelagoon Hakkında Detaylı Bilgi: 

Keflavik yakınlarında jeoteramal bir elektirik santrali kurulur ve buradan çıkan atık sular bir göl oluşturmaya başlar, açık mavi bu göl'ü gören turistler fotoğraf çekmek ve içine girmek için harekete geçer, suyu incelediklerinde içinde bolca silika minerali içerdiği görülünce devlet buraya bir tesis yapma kararı alır. Muhteşem bir otel, muhteşem bir havuz ve tesis yapılır. Giriş ücreti oldukça pahalı ama kalitesi harika olan bu tesise rezervasyon çok önceden yapılmalıdır. https://www.bluelagoon.com/ adresinden rezervasyon tarihi ve fiyat bilgisi görebilir rezervasyon yapabilirsiniz...

Dikkat edilmesi gereken önemli detaylar:

Rezervasyonunuzu sabah 10 dan önce akşam 16.00 dan sonra yaparsanız görsel olarak çok tatmin olamazsınız hava karanlık olacak gölden birşey anlamayacaksınız.