Etkinlik
Etkinlik
Alsancak / İzmir (17 - 23 Temmuz 2021)

Anka kuşunun kendi küllerinden doğduğu, insanlığın yaşam kaynağı Kafkasyanın en yüksek 10 zirvesinden 5 zirvenin çepeçevre sardığı Gürcistan’ın Svaneti bölgesinde yer alan Mestia kasabası düşler dünyasındaki gerçeğin ta kendisidir.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Avrupanın sürekli yaşanan en yüksek yerleşim yeri USHGULI köyüne çıkacağız.
 Bin yıllık SVAN kulelerini göreceğiz ve efsaneler içinden gerçeğe yakın ancak düşlerde olabilecek bir huzur ortamında herhangi bir gezi veya herhangi bir tatilden çok ötelerde başka bir boyutta kendi zirvelerimizi keşfedip, kendi zirvelerimize yürüyeceğiz…

Shkhara (5201 m), Tetnuldi (4974 m), Rustaveli (4960 m), Ushba (4710 m), Ailama (4.525 m) zirvelerinin kuşattığı Mestia kasabasından günübirlik yapacağımız yürüyüşlerde bu zirvelere el dokunuşu kadar yakın olacağız.

Doğa turumuzun içinde Batum konaklaması ile doğa turumuzu daha keyifli bir kültür ve eğlence gezisine dönüştürüyor, Gürcistan’ın bütün güzelliklerini yaşıyoruz…


1.GÜN  17 TEMMUZ 2021 CUMARTESİ    TRABZON, SARP SINIR KAPISI, BATUM

Saat 10.00’dan itibaren TRABZON HAVAALANI Buluşma Saat 12.00’da TRABZON HAVAALANI’ndan hareket,

Rize’ye transfer, Rize’de öğle yemeği için serbest zaman, öğle yemeği sonrası saat 14.00’da sahil yolu ile Sarp sınır kapısına hareket, T.C kimliklerimiz ile Gürcistan’a giriş, Acara Özerk Cumhuriyeti başkenti Batum şehrine varış, 3*** standardı otele yerleşme, Batum şehir gezisi, Batum şehir merkezinde serbest zaman, otelde konaklama

2.GÜN 18 TEMMUZ 2021 PAZAR: POTİ, SENAKİ, ZUGDİDİ, SVANETİ, MESTİA KASABASI

Batumda otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Çakvi, Kobuleti, Poti ve Senaki şehirleri üzerinden yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrası Samegrelo eyaletinin başkenti Zugdidi şehrine varış, Dadiani sarayı ve şehir gezisinin ardından Zugdidi şehrinde öğle yemeği.

Zugdidi şehrinde  yemek sonrası Zugdidi ovasının çay bahçeleri arasından Kafkas dağlarına doğru yaklaşık 4 saatlik muhteşem manzaralar eşliğinde uygun fotoğraf molaları ile Mestia kasabasına varış, 1400 metre yükseltide en yenisi 500 yıllık olan muhteşem Svan kulelerinin ve Kafkas zirvelerinin çepe çevre sardığı Svaneti kasabasında PANSİYON/OTEL’e yerleşme, RİTUR Restoranda akşam yemeği ve konaklama

3.GÜN 19 TEMMUZ 2021 PAZARTESİ : MESTİA, SVAN KULELERİ, HATSVALİ, ZURİLDİ ZİRVESİ  

Pansiyonda kahvaltı sonrası  Mestia kasabasını ve en yenisi 500 yıllık olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Svan kulelerinin arasında gezinti, şaşırtıcı derece modern bir dizayna sahip olan Svan Ulasal Müzesi gezisi sonrası araçla Mestia kasabasını tepelerden görebileceğimiz orman içinde düzgün asfalt yoldan tırmanış, Hatsvali teleferik hattına varış.

Tarifsiz güzellikte ormanlar içinden Mestia kasabasını çevreleyen karlı zirvelerin görülmesi, Ieli yolundan güzergahımız üstündeki ikinci teleferik hattı olan Zuruldi hattına varış, 1850 metre yükseltiden teleferikle Kafkas dağlarının muhteşem görüntüleri eşliğinde teleferikle 2350 metre irtifaya çıkış,  360 derece panorama veren Zuruldi manzara noktasından Kafkas dağlarının ve yükseltileri 5 bin civarında ve üstünde olan 5 zirvenin ve onlarca zirvenin, vadinin, buzulun, yaylanın görülmesi.

Zuruldi de teleferik hattının kurulu olduğu noktada restoranda yemek olanağı sonrası orman içinden kısa bir yürüyüşle aracımızla buluşma, Mestia kasabasına transfer, Kraliçe Tamara havaalanının görülmesi sonrası PANSİYONU/OTEL’E transfer,  RİTUR Restoranda akşam yemeği ve konaklama,

4.GÜN  20 TEMMUZ 2021 SALI: CHALADİ BUZUL YÜRÜYÜŞÜ, CHALADİ VADİSİ, MESTİA

 Pansiyonda kahvaltı sonrası 1400 metre yükseltideki Mestia kasabasından gidiş dönüş rahat bir tempoda 7 saatlik bir yürüyüşle Lavlaadash köyü üzerinden tahta köprüden geçişle ulaştığımız Chaaladi buzuluna hareket.

Yürüyüş rotamız üzerinde Mestiachhala deresi,  3430 metre yükseltili Dalagora uçurumu, 4370 metrelik yükseltisi ile Chatini zirvesi, Chaaladi buzuluna ismini veren Chaaladi vadisi,  Rusya Federasyonu ile sınır olan bölgede yaklaşık 2000 metre yüseltide yer alan Chaaladi buzulunun görülmesinin yanında sınır muhafızlarının da görülebildiği yükseldikçe değişik, değiştikçe şaşırtan zirvelerin görülmesi sonrası akşam saatlerinde Mestia kasabasına dönüş,  RİTUR Restoranda akşam yemeği, PANSİYON/OTEL’imizde   konaklama

5.GÜN 21 TEMMUZ 2021 ÇARŞAMBA: KORİLDİ GÖLÜ, ORMAN İÇİ YÜRÜYÜŞ, USHBA ZİRVELERİ 

Kahvaltı, programımızdaki en zorlu fakat en güzel parkur yürüyüşüne başlıyoruz. Mestia kasabasınının içinden önce orman içine giriyoruz. Zaman zaman Ushba zirvesinin muhteşem görüntülerini izlememize imkan sağlayan orman içi patika yürüyüşünden sonra alpin çayırlara ulaşıyoruz. Büyüleyici Kafkas dağlarının tam ortasındayiz.

Bütün zirveler el dokunuşu kadar yakın. Ushba ve Chatani zirveleri yaklaştıkça uzaklaşıyor, sağ yanımızda Dalakora zirvesi ve Mestiachala deresi ve yatağı, tam karşımızda karlı zirveleri ve büyüleyici duruşları ile ile Tetnuldi ve Banguriani zirveleri. Alpin çayırlardan 2740 metre yükseltide yer alan Koruldi gölü ve diğer irili ufaklı göllere varış, lunch box öğle yemeği sonrası dönüş yoluna giriyor ve gün içinde toplamı 16 km kadar olan zorlu bir parkurda sıkı bir tempoda 8 saatlik bir yürüyüş yapmış olarak yorgun ama çok mutlu şekilde PANSİYON/OTELİMİZ’e dönüyoruz,  RİTUR Restoranda akşam yemeği, konaklama

6.GÜN  22 TEMMUZ 2021 PERŞEMBE:USHGULİ GEZİSİ, USHGULİ SVAN KULELERİ 

Mestia kasabasında 3*** otelimizde/PANSİYON’umzda  alacağımız kahvaltı sonrası USHGULI turu, (kişi başı araç ücreti 15-25 USD arası bir meblağa karşılık gelmektedir ve katılımcı tarafından ödenir)  Delica 4X4 araçlarla 45 km kadar stabilize bir yolla bol fotoğraf molalı yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonrası Avrupanın en yüksek sürekli yaşam alanı olan Ushguli köyüne varış.

Ushguli  Svan kuleleri ve Svan Müzesisin görülmesi, köylerinden hiç dışarı çıkmamış, Türkiyeyi hiç görmemiş çocukların kış döneminde karla kaplı olan ve dış dünyayla irtibatı kesilen Svan çocuklarının uydu antenleri ile izledikleri Türk TV kanallarından öğrendikleri harika Türkçeleriyle Türkçe sohbet imkanı.

Ushguli köyünden organik ürünler alışverişi sonrası yine 4 saatlik molalı ve zaman zaman kısa yürüyüşlere ve fotoğraf çekimlerine imkan veren bir yolculukla Mestia kasabasına varış, RİTUR Restoranda akşam yemeği ve konaklama

7.GÜN CUMA: 23 TEMMUZ 2021 SVANETİ MESTİA, ZUGDİDİ,  POTİ, BATUM, RİZE, TRABZON

Sabah saat 06.00’da  Mestia kasabası ve Svanetiye hüzünlü bir şekilde kalbimizin bir kısmını düşler dünyasında bırakarak veda ediyor ve Zugdidi şehrine hareket ediyoruz. Yolumuz üzerindeki tesislerden birinde geç kahvaltı sonrası Samegrelo eyaletinin idari merkezi olan Zugdidi ovasında Karadeniz iklimine sahip olan tropik Zugdidi şehrinde pazar alışverişi molası veriyoruz ve Senaki şehrinin batı tarafından Poti üzerinden saat 12.00 sularında Batum’a ulaşıyoruz. 

Batumda alışveriş ve yemek molası vererek saat 13.30 sularında Sarp sınır kapısına varış, Sarp sınır kapısından Türkiye’ye giriş, 
Karadeniz sahil yolunu takip ederek saat 15.00 sularında Rizeye varış, kısa bir Rize gezisinin ardından Trabzon’a hareket, Trabzon şehir turu ve alışveriş olanağının ardından saat 19.00’da Trabzon havalimanına varış ve bir başka gezide buluşmak üzere vedalaşma…
EKSTRA TUR YOK, T.C KİMLİKLE VİZESİZ PASAPORTSUZ YURTDIŞI DOĞA VE KÜLTÜR TURU... 
Üstelik kahvaltı ve akşam yemekleriniz Mestia kasabasında RİTUR RESTORANDA.
**** Kesin rezervasyon için tur bedelinin % 50 ödeme bakiye % 50 tur bedeli ise tur başlangıcında nakit ile ödeme, 
*****

******Turlarımızın gerçekleşmesi için PANDEMI kısıtlamalarının seyahatimize engel oluşturmaması ön koşuldur. ********

BU TUR İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER
01 Hazirandan itibaren Gürcistana Sarp sınır kapısından girişlerde 2 aşısını yaptırmış TÜRK vatandaşlarından ilave olarak son 72 saatte alınmış bir defalık PCR testi talep edilmekte ve Gürcistanda gezi için yeterli olmaktadır.

Hiç aşı yaptırmamış TC vatandaşlarından Gürcistana Sarp sınır kapısından girişte son 72 saatte yapılmış PCR testi talep edilmekte, ülkeye girdikten sonra kalınacak süreye bağlı olarak her 72 saatte bir PCR testi daha talep edilmektedir.

Program Trabzon buluşmalı ve Trabzon bitişlidir.

Program Trabzon havalanına tur başlangıç gününde saat 12.00'a kadar kendi imkanlarınız ile ulaşmanızla başlar.


Konaklamalarımızın gerçekleştiği pansiyon nehir kenarında kuruludur. En fazla 7 katılımcıya bir banyo-wc düşmektedir. Pansiyonda odalar hiç bir lüks içermez, sadece temiz çarşaf ve yatak, elbise askısı ve komodinden oluşan eşyalar vardır. Pansiyon odalarında bütün yataklar tek kişilik yataklardır. Çiftler için büyük boy yatak yoktur.

Programda konaklamaların ilki Batumda 3*** otelde, Mestia kasabasında 3*** STANDARTLARINA SAHİP OTELDE VEYA PANSİYONDA GERÇEKLEŞİR.

Programın ana eksenini Gürcistan’ın Samegrolo Eyaletinin Svaneti bölgesinin MESTIA kasabası oluşturmaktadır. Programımızda Mestia kasabasında otelde konaklayıp günübirlik yürüyüşler yapıp akşam Mestia kasabasındaki otelimize dönüyoruz. Böylece her gün valiz toplama derdinden kurtulup konakladığımız PANSİYON VEYA OTELİ 5 gecelik evimiz olarak benimsiyoruz.

Korildi Gölleri mutlaka görülmesi gereken bir destinasyondur. Rehberlerimizin görüşleri de alınarak katılımcılarımız ile birlikte müşterek 4x4 özellikli araçlar kiralanarak çıkış araçla gerçekleştirilebilir.

Dileyenler gezilere katılmayabilir ve Mestia kasabasında ekstra olarak at ve bisiklet kiralama, çevre yürüyüşleri vb gibi aktiviteler yapabilirler.

Program ortalama sağlığa sahip olan, büro ortamında çalışan, fazla hareket imkanı olmayan katılımcılar dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Turistik bir kasaba olan Mestia kasabasında çok sayıda restoran, lokanta ve kafe/barlar ve eğlenci yerleri mevcuttur.

Turumuzun bir soft trekking turu olduğunu bilerek yanınızda mutlaka ayak bileklerinizi saran, tabanları sert yürüyüş botu, yürüyüş esnasında öğle yemeğinizi, güneş kreminizi, su matarınızı, fotoğraf makinenizi, kuru çoraplarınızı, yedek t-shirt ve fanilalarınızı taşıyacağınız küçük bir sırt çantası, küçük ve rahat sırt çantanızı Kafkas dağlarının yağmurlu, sisli, güneşli havasından koruyacak bir panço, güneşten koruyan şapka veya bandana, güneş gözlüğü gibi yürüyüş esnasında gerekli olabileceğini düşündüğünüz eşyalar, güneşli günlerde dağ göllerinde, nehir gölcüklerinde veya şelalelerde yüzebileceğiniz mayo ve şort getirmenizi öneririz.

Yürüyüş esnasında soğuk yerine sıcak içecekler seviyorsanız sabah otelde sıcak su ikmali yapacağızı olanakları sağlıyoruz ve gün içinde taşıyabileceğiniz ve tüketebileceğiniz kadar sıcak suyu kahve ve çay içmek amaçlı termoslarınıza aktarabilirsiniz.

Kullandığınız ilaçlar varsa kutusuyla birlikte yanınızda getirmenizi öneririz.

Turumuzun Gürcistandanda başlangıç noktası olan Batum şehrinde TL, USD, EURO gibi para birimlerini Gürcistan parasına çevirebiliriz.

Programımızın başlangıç noktası olan Trabzon için otobüs ve uçak biletlerinizi geliş için en erken saatlere, dönüş için ise mümkün olan en geç saatlere almanızı öneriyoruz.

Programımıza katılan konuklarımız Svaneti turundan sonra Tiflis ve diğer bölgeleri de gezmek ve görmek istemektedirler. Dönüş biletlerinizi kesinleştirmeden önce Gürcistanın veya Doğu Karadenizin her hangi bir yerini gezmek isteyeceğinizi dikkate alarak dönüş ayarlamanızı yapmanızı öneririz.

Turumuzun Svaneti bölümünde 5 kahvaltı ve 5 akşam yemeği Mestia kasabasında kurulu RİTUR RESTORAN'da Türk damak tadı ve beslenme alışkanlıkları dikkate alınarak yöresel özellikler gösteren menülerden oluşmaktadır.

Turumuzla ilgili bilgiler bize ulaştığınızda sizlere detaylı olarak verilmektedir.
PAKET FİYATA DAHİL SERVİSLERİMİZ
Trabzon-Svaneti-Trabzon çizgisinde tur boyunca bütün gezi ve transferler
1 gece Batumda 3*** otelde konaklama
5 gece Svaneti Mestia kasabasında PANSİYON veya 3*** OTELDE konaklama
Türkçe rehberlik hizmeti
6 kahvaltı
Svaneti Konaklamalarında RİTUR Restoranda 5 akşam yemeği
Yurtdışı seyahat ve sağlık sigortası
Program süresince Mestia kasabasında sadece pansiyon konaklamımızda açık büfe çay /kahve ikramı

PAKETE DAHİL OLMAYANLAR:
Müze Ören Yeri giriş ücretleri,
PCR Test ücretleri
Yurt dışı çıkış pulu ücreti
Ekstra Yemekler ve içecekler
Ekstra spontane gelişebilecek geziler ve ücretleri
Trabzon'a ulaşım. ( Bizim trabzon hava alanı buluşma saatimiz 12:00'dır. ) Erken gelebilecek herhangi bir uçuşla orada olabilirsiniz.

PAKET FİYATIMIZ
BÜTÜN PROGRAM İÇİN YUKARIDAKİ HİZMETLER DAHİL OLMAK ÜZERE:

(Batum otel konaklamasında tek kişilik odada konaklamak isteyen konuklarımız +180 TL ödemeyi veya odasını hemcinsi tur katılımcılarından biriyle paylaşmayı kabul eder)
PANSİYON KONAKLAMASI TERCİHİNDE: 
2 Kişilik Odada Kişi Başı: ERKEN REZERVASYON FİYATUI 3.100.-TL - 1 TEMMUZ 2021 TARİHİNDEN SONRAKİ REZERVASYONLARDA 3500 TL. 
1 Kişilik Odada Kişa Başı: 3.600.-TL ( iki kişi tek oda istediği takdirde bu karşılanmaktadır, bir kişi öyle istiyor diye diğer kişinin ekstra para ödemesi söz konusu olursa haksızlık olacaktır)
7/12 Yaş çocuk ebeveyinleri ile aynı odayı paylaşmak koşulu ile : 1.800.-


Tüm sorularınız ve bilgi için 05519078754.
Bu Tur Pali Tur Güvencesi ile hazırlanıp sunulmuştur...
 

etkinlik gerçekleşti