Gezi
Gezi
Alsancak / İzmir (25 Ocak - 02 Şubat 2020)

İzlanda ve Danimarka'ya Gidiyoruz...

Gidiş ve Dönüşte 1 er gün Danimarkada olacağız ve Kopenhag'ı gezeceğiz...

İzlanda Ateş ve buz ülkesi, Arzın merkezi...
Neler yapacağız ?
Ülkenin batısından doğusuna tüm sahil şeridini gezecek, kuzey batıdaki bölgelere gidecek, golden circle başta olmak üzere ülkenin tüm turizm noktalarını elden geçireceğiz.
İzlanda konusunda bizden daha bilgi ve tecrübeli birileri daha var mı bilmiyoruz, her yıl gitmenin verdiği tecrübe de bunu sağlıyor elbette...

OCAK 2020'de 8 Gece 9 Günlük bir plan doğrultusunda, 10 Kişilik grupla İzlanda'yı doya doya gezme imkanımız var daha ne olsun...

Ekstra tur nerdeyse yok ama istek bitmez bizim planımızda şartlarda yok.
Ekstra yemek vs yok.
Neredeyse herşey dahil bir gezi yapacağız. Çünkü bu bir arkadaş gezisi...
İçinde eğlenmek dışında, hoşgörü dışında şeyler olanlar bu gezide keyif alamaz...

Nereleri göreceğiz gezi planı nedir  ?

1. Gün  Cumartesi sabaj 08:00 İstanbul - Kopenhag  uçuşundan inip gümrük işlerini hallettikten sonra
Kopenhag'da kalacağımız hostel'e eşyalarımızı bırakıyoruz ve hemen şehir turumuza başlıyoruz. Zaten kalacağımız yer de şehrin göbeğinde kanalın içinde..
Görülecek yerler: Nyhavn , Küçük deniz kızı heykeli, Tivoli Gardens, National Museum, Ny Carlsberg Glyptoteket  museum, Assistens Mezarlığı, Superkilen Park , Amalienborg sarayı, Magstræde, Larslejsstraede, Overgaden Oven Vandet, Church of Savior, Daha eklenbilecek çok şey var gidişte ve dönüşte bu listeden sığdırabildiğimiz kadar noktayı sığdıracağız.
Burada önemli bir detay var, o da girilecek olan müze ve ören yeri tarzı yerlerin giriş ücretleri. Bu durumda müze ve giriş ücreti olan yerleri ya gidişe koyacağız ya dönüşe bunun nedeni de bir şehir kartı alarak ucuza getirmek isteğimizden...
Akşam yemeği otelimizde, yemek sonrası akşam gezisi de yapacağız elbette...

2. Gün. Pazar Sabah uçağımız ile İzlandaya geçiyoruz, Freeshop alışverişimiz sonrasında kiraladığımız araçlarımız ile gezinin İzlanda startını veriyoruz.
İlk durağımız keflavikte bulunan Bluelagoon buranın giriş biletleri çook önceden alınıyor girilmesi gereken olmazsa olmaz yerler arasında bir nokta tabi isteğe bağlı bir lüks 85 dolar buraya giriş ücreti, değer mi derseniz bence bu tecrübeye değer...
Bluelagoon da kendimizi şımarttıktan sonra araçlarımız ile yola çıkıyoruz ve Başkent Reykjavikte kalacağımız yere yerleşiyoruz. Hemen geri çıkıp şehir turumuza başlıyoruz.
Gezilecek yerlerde olmazsa olmazları sıraladık.  Harpa Sanat Merkezi, Perlan Avm ve Aktivite Merkezi, Hallgrímskirkja Kilisesi, Viking Gemisi anıtı, Laugavegur caddesi, Grootta Deniz Feneri, Kongre binası.
Geziden sonra otelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeği sonrası şehir turumuza devam ediyoruz veya hava durumuna bağlı olarak kuzey ışığı avına çıkıyoruz.
*** Kuzey ışıkları, Northen Lights ( aurora boelaris ) Soğuk havada uzun gecelerde, açık gökyüzünde ve aktivite yoğunluğu olduğu anlarda gözlemleniyor, bunun için de hava raporlarını okumak, aktiviteleri takip etmek ve doğru bölgelerde noktalarda olmak, biraz da şans gerekiyor.
Tüm bunlar için de bilgi ve zaman ayırmak şart. Doğal olarak kuzey ışığı bir av işidir ava çıkmazsanız yakalayamazsınız...

3. Gün Pazartesi Sabah kahvaltısından sonra araçlarımız ile Kuzeybatı izlanda rotasına giriyoruz. Bir milli park olan bölgede yapacağımız yolculuk sonrası, Kirkjufellsfoss Dağı ve Kirkjufellsfoss Şelalesi bizi karşılayacak. Fotoğraf molasından sonra Konaklayacağımız Snostradir Köyüne geliyoruz ve burada çiftlik ortamında konaklamaya geçiyoruz.
Dileyen inek sağmaya gidebilir. Akşam yine kuzey ışığı avımız var...

4. Gün Salı *En yorucu gün ! kahvaltıdan sonra Golden Circle Rotasona gireceğiz. 150 km bir yolculuk sonrasında Bruarfoss şelalesi, , Gullfoss şelalesi ( altın şelale ), Geysir ( Gayzer patlamaları ), Thingvellir milli parkı , Faxifoss şelalesi, Kerid Yanardağ krateri ni gezecek ve akşam hava kararmasıyla birlikte uzun bir yolculuk ile ülkenin en güney doğu bölgesine geleceğiz. 2 gece buradayız.
Gece yine kuzey ışığı avındayız... 

5. Gün Çarşamba Güneydoğu İzlanda.  Sabah kahvaktı sonrası ülkenin daha da doğusuna fiyortlara yolculuk yapıyoruz, Dönüşte, Höfn Kasabasına alışveriş vs için uğruyor kasabayı geziyoruz,
 oradan Viking Köyüne, ve kalan zamana dayalı olarak Diamond Beach'e gideceğiz. Yol boyunca Vatnajöküll Buzulu manzarası bize eşlik edecek, zaman kalırsada Jökülsarlon Glacier lagoon alanını gezeceğiz. Zaman kalmazsa sabah uğrayacağız...

6. Gün Perşembe Sabah Kahvaltısından sonra rotamızdan eksik kalan noktaları gezerek güney izlanda bölgesine yol alacağız. Güney İzlanda rotasında yolumuzda bulunan,
 Vik Plajı ( black beach ), Dhorey kayalıkları, Reynisfjara Kayalıkları, Skartafej Buzulu, Svartifoss Şelalesi ni gezeceğiz. 

7. Gün Cuma Bugün İzlanda da son günümüz Güney sahilindeki Sellfos Sahil şeridi, Seljalandsfoss şelalesi, Skogafoss Şelalesi ( game of thrones 8 sezon ejderhalı daenerys ile Jhon öpüşme sahnesi çekilen yer)
  Eyyafyallayöküll Yanardağı, Solheimasandur uçak kazası enkazı, Alanlarını gezdikten sonra başkent'e reykjavike geri dönüyoruz ve orada eksik kalan yerleri geziyoruz.

8. Gün Cumartesi Sabah erken Saatlerdeki uçuğumuz ile Kopenhag'a dönüyoruz. Gün içinde ilk günden kalan noktaları geziyoruz ve akşam da kalan şehir turumuzu tamamlıyoruz.

9. Gün İstanbul ve İzmir'e dönüş...


Ücretlendirme nasıl oluyor ?
Gezi arkadaş gezisi olduğu için bütçelendirme de tüm giderler eşit dağılıyor.
Araç kiralıyor araçları biz kullanıyoruz, Ev kiralanıyor veya hostel'de kalınıyor. Yemek aşırı pahalı olduğu için biz yapıyoruz, yemeklik bazı malzemeleri kendimiz buradan götürüyor bazılarını oradan alıyoruz.
Uçak Biletleri kişiler tarafından bireysel alınıyor.  Vize ihtiyacı durumunda toplu almaya yönlendiriyoruz ki kolay olsun. 

Bu bir arkadaş gezisi ! Sosyal medyada aynı kafada olan kişiler bir araya geliyoruz, 6 ay içinde 3-4 kez buluşuyor yanımızda olması gerekenleri planlıyoruz. Doğal olarak bir bağ gelişiyor, gezide de yemek yaparken, bulaşık yıkarken, araç kullanırken yardımlaşıyoruz.
İşte bu nedenle bu gezi bu kadar ucuz ve kaliteli...

İsterseniz araştırabilirsiniz, İzlanda da kuzey ışıkları, golden circle, güney izlanda, kuzey izlanda hep ekstra tur olarak satılmaktadır. Bu turların bedeli de 900 - 1000 tl arasındadır.
Bu özel bir gezidir, Herkesin gelmesini zaten istemiyoruz. Grup bilincinde olmayan, hoşgörülü olmayan kişilerle zaten bu ülkeye gidilmez. 1500 km yol yapacağız mızmız insanlar ile çekilmez...

İzlanda çok pahalı bir ülke olması nedeniyle oraya yapılan turlar genel olarak da çok pahalı ancak bizim gezimiz neredeyse yarı yarıyadan daha ucuz :D 

Normal bir tur 2000 - 2500 euro arasındadır bizim turumuz ise çok daha ucuzdur bu nedenle amacın para kazanmak olmadığı arkadaşlar arasında yapılan bir gezi olduğunu bilmek gerekiyor...

Bu fiyata neler dahil ?

Tüm yemekler gezi boyunca akşamları keyifli içecekler, kişi başı 2 bira veya meyve suyu veya kahve.

Yolda atıştırmalıklar çikolata, meyve .

Çok iyi kahvaltı ve akşam yemekleri...

Ada şartlarında elimizden gelenin en iyisini ayarladık ancak şöyle bir durum var buraya gelecek olan kişilerin hoşgörü ve anlayışlı olmaları gerekmekte.

Bu gezide 4x4 araçlarla gezeceğiz.

Beraber yemek yapacak beraber bulaşık yıkayacağız.

Film izleyecek, birlikte kuzey ışığı avına çıkacağız.

Bu nedenle keyif almaya gelecek kişiler bizimle gelmeli.

İlk olarak beni arıyorsunuz eğer kesin gelecekseniz 05519078754 Toprak ÖZMEN.

adınızı ilk uygun gruba yazıyorum tarihi belirliyoruz.

daha sonra o grubu buluşturuyor uçak biletlerinizi almanızı sağlıyoruz.

Uçak bileti aldığımız gün her detay bilgiyi size vereceğim yanınıza şunu alacaksınız bunu alacaksınız şeklinde.

Biletler alıdıktan 1 ay sonra tekrar buluşacağız ve Bluelagoon giriş biletinizi alacaksınız eğer buraya girmek isterseniz. ve o gün bize 100-200 euro kapora  vereceksiniz. bu kaporalar ocak ayına kadar devam edecek ve ocak ayında tamamlanacak.  ödemeler taksit taksit gibi olacak kısacası...